Ortodonti Diş Hekimi Esenkent Ortodonti Diş Hekimi Esenkent
Implant Esenkent Dentayum implant Implant Esenkent Dentayum implant
Protezler Dentalyum Esenkent Protezler Dentalyum Esenkent
Diş Eti Ameliyatları Esenkent Dentalyum Diş Eti Ameliyatları Esenkent Dentalyum
Ağız Cerrahisi Dis Hekimi Dentalyum Esenkent
Panoramik Röntgen Diş Hekimi Dentalyum Esenkent
Çocuk Dişleri Diş Hekimi Dentalyum
Estetik Diş Hekimliği Dentalyum Esenkent
Metalsiz Seramikler Esenkent Dentalyum
20 Yaş Dişi Yirmi Yaş Dişi Çekimi Ameliyatları
Diş Beyazlatma Dentalyum Diş Hekimi Esenkent
Seramik Dolgular Diş Doktoru Esenkent
Kanal Tedavisi Dentalyum Esenkent Diş Hekimi
 

Adres:
Akkoza Çiğdem I blok D38, kat5 Esenyurt istanbul (Akbatı Alışveriş Merkezi Restaurantlar Sokağı Mado Üstü)

Telefon:
0212 672.25.25 - 605.07.07

Cep:
0544.613.88.68

DİŞ BEYAZLATMA

diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?
Günümüzde estetik kaygılarla diş hekimine başvuran hasta sayısı gittikçe artmaktadır.

Estetik sorunların en önemlilerinden biriside dişlerdeki renklenmelerdir. Diş renklenmeleri, normal olarak beyaz olan diş renginin, sarıdan kahverengi griye kadar değişebilen renkleri almasıdır.

Hastaların dişleri ile ilgili estetik istekleri gittikçe artmaktadır. Göze çarpmayan restorasyonların ve olabildiğince doğal görünen protezlerin yanı sıra doğal dişlerin en iyi duruma getirilmesi hastaların isteklerinin merkezini oluşturmaktadır. Dişlerin renk, şekil, konum, dizilim ve büyüklükleri dişlerin estetik görünümünü belirleyen etkenlerdir. Açık renk dişler hastaların ilgi odağındadır. Beyaz, parlak dişler övgüye değer, çekici ve sağlıklı kabul edilmektedir. Renklenmiş dişlerin beyazlatılması  ile ilgili sorular gittikçe artmaktadır.

diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma Artan bu ilgiyi karşılamak amacıyla diş hekimi, renklenme nedenleri ve beyazlatma maddelerinin mekanizmaları ile ilgili geniş bilgi sahibi olduğunda, eldeki olanaklardan ve ürünlerden hangisinin hasta için en uygun olacağını belirleyerek bir beyazlatma tedavisinin sınırlarının ve olanaklarının ne kadar olabileceğini değerlendirebilir.

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir.Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler. Bazende genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarız. Annemizin hamileyken kullandığı veya çocukken bizim kullandığımız bazı antibiyotiklerden dolayıda diş rengimiz koyulaşabilir veya içtiğimiz sulardaki flour yoğunluğuda diş rengimizin koyulaşmasına neden olur.

Çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin rengini daha açık hale getirme işlemine diş beyazlatma denir. Hoş bir gülümsemenin yolu düzgün ve beyaz dişlerden geçiyor. Diş hekimliğinde kaydedilen gelişmelerle sararmış dişleri porselen yaptırmak yerine diş ağartan bazı maddelerle bembeyaz dişlere kavuşmak mümkün.

HERKESE BEYAZ DİŞ YAKIŞIR MI?
Genelde esmer renkli olan şahısların pek çoğunda dişler çok beyazdır. Açık ve buğday tenlilerde daha açık sarı renkte dişler görülür. Fakat açık ten rengine sahip olanlar bile, dişlerinin beyaz olmasını ister. Çünkü beyaz bir gülüş estetik bakımdan çok önemlidir. Beyaz diş herkese yakışır.

diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma diş beyazlatma DİŞLER NEDEN RENKLEŞİR?
Bunun birçok sebebi vardır. Sigara, çay, kahve, kırmızı şarap gibi dış etkenlerle sonradan oluşan renklenmeler olabilir ya da doğuştan, yani annenin veya babanın diş renginin koyu olmasından kaynaklanan renklenmeler olabilir. Bunun dışında, antibiyotik kullanımına bağlı renk değişimlerine de rastlıyoruz.

Bazen dişer sürmeden önce renkleşebilirler. Boyar maddeler diş yapısını etkilemişlerdir, ve bu renkleşmeler iç renkleşmelerdir. İç renkleşmeler dişlerin gelişimi sırasında alınan tetrasiklin, fluorür gibi bazı ilaçlardan, diş gelişimi döneminde geçirilen ateşli çocuk hastalıkları, eritroblastosis fötalis, porfiria gibi yogun pigment oluşumuna yol açan hastalıklardan yada genetik hastalıklardan kaynaklanabilir.

Antibiyotik(tetrasiklin) renkleşmesi. 8 yaşına kadar alınmış olan antibiyotiklerde renkleşme dişlerin güneş ışınları alması sonucu tetrasiklin salınımı ile oluşur. Bu nedenle genellikle kesici dişlerin vestibül yüzeylerinde koyu gri veya morumsu kahverengi renkleşme olurken daha az ışık alan azı dişlerinde sarı renkleşme görülür. Renkleşmenin ağırlığı ve yaygınlığı ilacın kullanılma süresine ve kullanım zamanına bağlıdır.

diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma

Endemik fluoroz renkleşmesi İçme sularında 1-2 ppm den yüksek miktarda F bulunması, ameloblast metabolizmasının etkilenmesine dolayısı ile defektli mine organik matrisi oluşumuna ve yetersiz mineralizasyona neden olur. Diş macunu, ağız gargarası gibi fluorür içeren ürünlerin aşırı kullanılmının da fluoroza neden olduğu bildirilmiştir.. Böyle dişlerin yüzeyinde beyaz, tebeşirimsi opak alanlar ve sarı kahverengi yada siyahımsı bölgeler örülür.
Bleaching işlemine hangi aşamada başvurulmalıdır?
Çay, kahve sigara gibi bilinen en kuvvetli boyayıcıların yanı sıra havuç, portakal suyu gibi ''kromojenic'' gıdalar, hazır yiyeceklerdeki boyar maddeler de dişlerin rengini koyulaştırır. Diş üzerindeki lekelenmelerle dişin kendi renginin koyulaşmasını karıştırmamak gerekir. Dişlerin yüzeyine yapışmış olan lekeler, fırçalar ve cila pastaları yardımı ya da diş hekiminin yapacağı temizlik işlemi ile kolayca çıkar, ancak dişin içine işlemiş olan renkleşmelerde bleaching işlemi devreye girmelidir.

Beyazlatmadan sonra dişler ne kadar süre rengini korur?
Çay, kahve, sigara gibi maddelerin kullanımı sınırlandığında dişler beyazlığını uzun yıllar koruyabilir. Bleaching?li dişlerin rengini korumak dişlerimizin temizliğine ne kadar önem verdiğimizle yakından ilişkili. Günde en az iki kere diş fırçalamak, bir kez diş ipi kullanmak ve altı ayda bir diş hekimine kontrole gitmek sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmanın birinci koşulu.

diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma

KIRMIZI ŞARAP SARARTIYOR!
Diş beyazlatması yaptıran kişiler nelere dikkat etmelidir?
Beyazlatma işleminden sonra 48 saat süreyle, özellikle kola, çay, kahve, kırmızı şarap, çikolata, pasta gibi renkli içecek ve yiyecekler tüketilmemeli, sigara içilmemelidir. Çünkü bu iki gün içinde mine dokusu çok çabuk renklenir. Bütün bir hayat boyunca dişlerinin beyaz olmasını isteyen kişilerin de az önce saydığım renkli maddelerden kaçınması tavsiye edilir. Çünkü diş beyazlatma olayı aynen bir yüz makyajı ya da saç bakımı gibi kozmetik bir olaydır. Bazı şahıslarda beyazlatma işleminin altı ayda bir fakat bir saatlik değil, sekiz dakikalık bir periyod içinde yenilenmesi gerekebilir. Bazı kişilerde ise iki-üç senede bir işlem tekrar edilmelidir. Bu tamamen diş dokularının yeniden renklenme kapasitesine bağlı bir olaydır.

DİŞ BEYAZLATMA DİŞ MİNESİNE ZARAR VERİR Mİ?
Bugün için muayenehanelerde kullandığımız beyazlatıcı maddelerin sağlıklı dişlere zarar vermediği histolojik olarak görülmüştür. Ancak diş beyazlatmasında kullanılan lazer ışını gibi bazı kuvvetli ışık kaynakları, dişin öz kısmına zarar vermektedir. Ve böyle durumlarda, maalesef ağrıyı gidermek için dişlerin sinirini alma ihtiyacı, yani kanal tedavisi gereklidir. Yapılan çalışmalarda beyazlatma için en zararsız ışık kaynağının soğuk ışık veren LED, yani özel spektrumlu diod ışınları olduğu anlaşılmıştır. Burada üzerinde durmamız gereken en önemli konu, beyazlatma işleminin 25-30 yaşından önce yapılmasının diş öz odalarının çok geniş olması nedeniyle problem yaratabilmesidir. Bu nedenle, bu beyazlatma işlemine başlamadan önce muhakkak hastanın radyografilerinin çekilmesi ve diş özü odalarının genişliğinin fazla olmadığının saptanması gereklidir. Aksi taktirde diş beyazlatması sırasında ağrı ve sızılar olabilir. Bu ağrı ve sızılar kalıcı da olabilir. Böyle bir durumda beyazlatma işlemine hemen ara verilip, birkaç hafta sonra tekrar denenmesi gereklidir. Diş beyazlatma işlemine başlamadan önce diş üzerindeki hassas bölgeler dolgularla kapatılmalıdır. Ve diş etleri beyazlatıcı maddenin etkisinden korunmak için özel kıvamdaki diş eti koruyucu ile kaplanmalıdır.

EV TİPİ BEYAZLATMA
Ev tipi beyazlatma, kişinin hekimin talimatları doğrultusunda evde kendisinin uyguladığı beyazlatma yöntemidir. Bu işlem öncesinde de hastaya diş temizliği yapılır. Daha sonra hastadan ölçü alınarak şahsi apareyler hazırlanır. Bu apareyler ve beyazlatma ajanı hastaya verilir ve nasıl kullanılacağı anlatılır. Hasta aparey içine beyazlatma ajanını sıkarak ortalama 3- 4 gün süreyle günde en az 4 saat olmak koşuluyla takar. 4 gün sonunda hasta kontrole çağrılarak diş rengindeki açılma renk skalası yardımıyla saptanır. Ev tipi beyazlatmanın avantajı ağızdaki bütün dişlerin bütün yüzeylerinin beyazlatılabilmesidir. Ancak bir seanstan fazla sürmesi de dezavantajlarındadır.

Her iki beyazlatma yönteminin de dişe herhangi bir zararı yoktur. Çünkü bu işlemde kullanılan maddeler dişten doku kaldırmaz. Ancak 13 yaş altındakilere ve bireylerde ve hamilelerde beyazlatma uygulanmaması tavsiye edilir.  

diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma

OFİS TİPİ BEYAZLATMA

Diş hekimleri tarafından muayenehanede uygulanan beyazlatma yöntemidir. Beyazlatma işlemi öncesinde dişlerde mevcut olan dış renklenme ve diştaşlarının uzaklaştırılması amacıyla diş temizliği yapılır.

Uygulaması oldukça basit bir işlemdir. Başlangıçta dudakların ve diğer yumuşak dokuların korunması için kısa bir izolasyon gerçekleştirilir.Daha sonra klinik hazırlıkların ardından dişlere beyazlatma jeli uygulanır ve bu jelin aktivasyonu için ışın uygulaması yapılır.Son olarak yaklaşık beş dakika kadar florid uygulanır ve beyazlatma uygulaması böylece tamamlanmış olur.Artık şaşırtıcı sonuçların keyfini yaşamaya hazırsınız.

Uygulama :
1- Dudaklar ve dişetleri özel malzeme ile kapatılır.
2-Diş hekimi dişler üzerine "beyazlatma jelini" sürer . "özel  lambası" ile aktive olan jel dişin iç katmanlarına inerek lekeleri yok eder.
3-Jel üç defa 15 ‘ er dakika olmak üzere toplam 45 dakika uygulanır.
4-Sonunda bembeyaz ve parlak bir gülüşle evinize dönebilirsiniz.

DİŞ BEYAZLATMADAN ÖRNEK VAKALAR

  diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma    
  diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma diş beyazlatma disbeyazlatma dişbeyazlatma    
 
 

Anasayfa | Kliniğimiz | Ortodonti | Implant | Protezler | Diş Eti Ameliyatları | Ağız Cerrahisi Panoramik Röntgen | Çocuk Dişleri | Estetik Diş Hekimliği | Zirkonyum Dişler
20 Yaş Dişi Ameliyatları | Ağız İçi Kamerası | Diş Beyazlatma | Seramik Dolgular
Kanal Tedavisi | Dişimizi Tanıyalım | Diş Fırçalama | Diş İpi Kullanımı | Pratik Bilgiler | İletişim

 
     
 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez

 
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
  Site Dizini  
 
  • diş beyazlatma , esenkent, dentalyum, diş hekimi, diş, dolgu, dişhekimi, estetik dişhekimi, diş beyazlatma, cerec 3d, dent, dental, bleaching, estetik diş hekimliği, tooth, diş sağlığı , lamina, laminate veneer, porselen, diş estetiği, diş doktoru, implant, kuron, çocuk diş sağlığı, kadın diş sağlığı, korku, diş beyazlatma, protez, bruksizm, gıcırdatma, ağız içi kanser, diş eti, porselen dolgu, kompozit, diş ağrısı, periodontoloji, tartar, kanal tedavisi, diş çürüğü, ortodonti, ortodontist, diş çekimi, apseli diş, diş fırçası, dil fırçası, emzik, parmak emme, estetik dishekimligi, estetik dis hekimligi, bakteri, ardıçlıevler, beylikdüzü, avcılar, eston ardıçlı, ıspartakule, b.çekmece, hadımköy, kıraç, esenkent, gürpınar, haramidere, büyükçekmece, diş beyazlatma bahçeşehir  esenkent, dentalyum, diş hekimi, diş, dolgu, dişhekimi, estetik dişhekimi, diş beyazlatma, cerec 3d, dent, dental, bleaching, estetik diş hekimliği, tooth, diş sağlığı , lamina, laminate veneer, porselen, diş estetiği, diş doktoru, implant, kuron, çocuk diş sağlığı, kadın diş sağlığı, korku, diş beyazlatma, protez, bruksizm, gıcırdatma, ağız içi kanser, diş eti, porselen dolgu, kompozit, diş ağrısı, periodontoloji, tartar, kanal tedavisi, diş çürüğü, ortodonti, ortodontist, diş çekimi, apseli diş, diş fırçası, dil fırçası, emzik, parmak emme, estetik dishekimligi, estetik dis hekimligi, bakteri, ardıçlıevler, beylikdüzü, avcılar, eston ardıçlı, ıspartakule, b.çekmece, hadımköy, kıraç, esenkent, gürpınar, haramidere, büyükçekmece, diş beyazlatma bahçeşehir